Ресурсний центр ГУРТ

Ресурсний центр ГУРТ
Анализ интернет сайта



free counters

Ідея + метод = успіх гарантовано

Участь співробітників Фонду розвитку міста Миколаєва в двох освітніх заходах покращує якість роботи в сфері представництва інтересів і захисту прав громад

Ру

En

«Хто не живе згідно істини, яку він визнає, — сам найнебезпечніший ворог істини»

Юліус Рупп,

німецький прогресивний

громадський діяч 1809-1884

Минуло два місяці, як співробітники Фонду розвитку міста Миколаєва (ФРММ) включилися в реалізацію проекту «Формула успіху кампаній адвокасі». Кількість нової інформації, навичок і знань, отриманих та напрацьованих за цей час, важко порахувати. Ще більш важливо те, що ми не просто вивчаємо багаторічний досвід організацій громадянського суспільства, а й надихаємо своїми ідеями всіх, хто працює з нами і поруч з нами.

4 лютого 2012 року ми вперше впритул стикнулися з ситуаційною методикою навчання. Разом з десятьма представниками громадських організацій України — переможцями конкурсу Міжнародного фонду «Відродження» «Самоорганізація громадян для вирішення місцевих проблем: акумуляція найкращих практик» миколаївці взяли участь у семінарі-тренінгу «Навички написання навчальних кейсів». Даний захід проводився Консорціумом з удосконалення менеджмент-освіти в Україні CEUME.

Цей семінар вигідно відрізнявся від усіх попередніх заходів, в яких доводилося брати участь співробітникам нашого Фонду. Уміло підготувавши своїх майбутніх слухачів напередодні семінару з допомогою висланих книг, посібників і домашніх завдань, організатори тренінгу тим самим забезпечили якісну роботу в групах — усі слухачі прибули вже підготовленими. Досвідчені бізнес-тренери Олександра Баклан і Олексій Виноградов за допомогою живих і близьких кожному прикладів поєднали теорію ситуаційного методу і практичний досвід «студентів».

Основна ідея кейс-методу полягає в тому, що, в залежності від складності та міри впливу, ситуаційна методика навчання може давати особі, що навчається не лише знання і навички, а й формувати життєву позицію: створюючи ситуаційне вправу і працюючи над нею, кожен визначає для себе не тільки що він знає і що він вміє робити, а й, найголовніше — що він хоче робити. Звідси і основна мета використання цієї методики — не просто передача знань, а вирішення проблеми. А головне завдання конкурсу полягало саме в тому, щоб лідери найбільш успішних громадських організацій України не просто відобразили інформацію про передовий досвід, а й надали активістам інших НУО такий набір вихідних даних про управлінську проблему, аналізуючи який, вони змогли б приймати правильні управлінські рішення. Про це говорив на семінарі директор консорціуму CEUME Олександр Сидоренко: «Успішний досвід неможливо відтворити за інших обставин, але виходячи з цього досвіду, його послідовники зможуть осмислити, яким чином був досягнутий успіх, які чинники сприяли, а які перешкоджали його досягненню, які ресурси та як саме при цьому використовувалися».

Два місяці команда ФРММ наполегливо працювала над своїм кейсом «Формула успіху громадянської дії». І ось представилась можливість не тільки випробувати на практиці свою ситуаційну вправу, але й побачити, почути і відчути, як це роблять справжні професіонали. З 25 березня по 6 квітня цього року мені випала честь брати участь у міжнародному тренінгу з освіти в галузі прав людини, організованому канадським фондом «Еквітас». І тут став у нагоді не лише сертифікат CEUME, а й навички, отримані під час семінару, проведеного Консорціумом менеджмент-освіти. Всі десять днів тренінгу мене не покидало відчуття, що я перебуваю в такому собі «заповіднику», ім’я якому case teaching: ситуаційні вправи, і класичні, і інноваційні, буквально пронизували весь процес залученого навчання, організований Романом Ковалем (Українский центр порозуміння) і його командою.

У цьому заході брали участь представники п’яти держав, і, незважаючи на різноманітність культур і підходів до вирішення суспільних проблем, всі учасники захоплено аналізували ситуації і приймали зважені управлінські рішення. Більш того, в ході тренінгу ряд ідей було реалізовано на практиці. Так, Андрій Діденко з Харківської правозахисної групи провів моніторинг дотримання прав людини місцевими силовими структурами, а учасники однієї з навчальних груп обстежили місцевий готель на предмет його доступності для людей з інвалідністю та оформили свої пропозиції у вигляді рекомендацій місцевої адміністрації. Ще більше цікавих ідей, що народилися під час цього освітнього заходу, лягли в основу проектів національних команд — учасниць тренінгу.

Не залишився осторонь і Фонд розвитку міста Миколаєва. Розробивши за допомогою колег з Херсона (ГО «Нова генерація»), Єревану (NGO «Мы за гражданское равенство») і Баку (Інститут Медіа-права) план застосування отриманих в ході тренінгу знань та навичок ми вже починаємо втілювати в життя наші задуми: на сайті http://frgn.mk.ua/ створена рубрика «Права людини», яка незабаром стане інтерактивною платформою для освітніх програм з використанням залученого підходу і ситуаційної методики навчання.

Команда Фонду розвитку міста Миколаєва висловлює подяку всім організаторам та учасникам цих двох освітніх заходів, які допомагають організаціям громадянського суспільства повною мірою реалізувати свій потенціал.

 

Борис Кудар,

менеджер Фонду розвитку міста Миколаєва