10 травня у місті Миколаєві відбувся круглий стіл на тему: «Кращі практики протидії корупції у сфері ЖКГ». |
|
|
Його ініціатором виступило українське представництво Transparency International, а підтримали ідею німецький Фонд Фрідріха Науманна та Фонд розвитку міста Миколаєва.
У роботі круглого столу взяли участь експерти, які представляли громадські організації та органи самоорганізації населення Миколаєва (Фонду розвитку міста Миколаєва), Києва (Комітету мікрорайону «Русанівка»), Одеси (Громадського інституту соціальних технологій), Луганська (обласної громадської правозахисної жіночої організації «Чайка»), Кіровограда (Творче об’єднання «ТОРО» — контактна група в Україні Transparency International). Окрім експертів, до обговорення долучилися і представники громадських організацій Феодосії (екологічна організація «Мама-86»), Міжнародного фонду «Відродження», аналітичного центру «Діксі Груп», а також більше десяти керівників органів самоорганізації населення Миколаєва. Не залишилися байдужими до заходу і Департамент ЖКГ Миколаївського міськвиконкому та Управління ЖКГ Миколаївської ОДА.
За словами президента Творчого об’єднання «ТОРО» (контактної групи Transparency International в Україні) Олексія Хмари, наша держава, намагаючись зашкодити корупційним проявам у сфері житлово-комунального господарства, постійно запроваджує все нові і нові форми контролю за сферою ЖКГ. Проте прояви корупції у житловому господарстві залишаються доволі різноманітними. Передусім, — це ненадання послуг або їх надання в неналежній якості; непрозорі тарифи та вимагання окремої платні за послуги, що вже включені до вартості тарифів; зрештою – банальне завищення витрат під час обрахунку тарифів або включення до них утримання зайвого адміністративного персоналу. Чи можна в таких умовах сподіватися на справедливі ціни за фактично надані послуги з обігріву житла чи прибирання під’їзду? Громадські експерти з Миколаєва, Києва, Луганська, Одеси та Кіровограду кажуть, що так. І готові ділитися з усіма охочими кращими практиками протидії корупції у сфері ЖКГ.
Наприклад, у місті Одесі вже понад три роки силами організації «Лицем до лиця» в партнерстві з Одеським суспільним інститутом соціальних технологій проводиться громадський моніторинг обґрунтованості встановлення тарифів за прибирання будинків та навколишньої території. Громадські активісти відстежують будь-які спроби завищення розрахунків або намагання приховати в них зовсім недоцільні платежі. А в Києві орган самоорганізації населення з мікрорайону «Русанівка» вирішив поцікавитися, а куди, власне, йдуть гроші, які щороку виділяються на поточний ремонт дахів та під’їздів. Аби з’ясувати реальні факти витрачання бюджетних коштів по рідному мікрорайону, громадським активістам знадобилося трохи більше року — три доручення від Кабміну та дві перевірки з боку прокуратури. До речі, Миколаїв ще у 2005 році став першим містом України, де комунальні послуги мешканцям надаються на конкурсній основі.
І це лише кілька прикладів активної участі громадськості у контролі за сферою житлово-комунального господарства. Учасники заходу, обговоривши проблеми у сфері ЖКГ, переконані, що громадськість повинна ініціювати проведення круглого столу у Комітеті Верховної Ради з питань державного будівництва та місцевого самоврядування, аби визначити проблеми законодавства, які регулюють сферу ЖКГ, та підготувати зміни до законів.
По-друге, громадськість повинна спонукати владу оприлюднювати інформацію на офіційних сайтах про використання бюджетних коштів у житлово-комунальній сфері, тим паче, що 9 травня 2011 року набрав чинності Закон України «Про доступ до публічної інформації». У свою чергу громадськість і надалі проводитиме моніторинг такої інформації.
По-третє, ще одне важливе завдання — поширення кращих практик протидії корупції, аби ним змогли скористатися на практиці ініціативні групи громадян, громадські організації та звичайні свідомі громадяни. Більш детальну інформацію про кращий досвід протидії корупції у сфері ЖКГ ви знайдете на сайті www.toro.org.ua.
Прес-служба Фонду розвитку міста Миколаєва