Минулої п’ятниці, 28 жовтня 2011 року в Фонді розвитку міста Миколаєва (ФРММ) відбувся тренінг для переможців
конкурсу соціальних проектів «Розвиток самоорганізації місцевих громадянських груп Півдня України — 2011». Даний конкурс проведено в рамках реалізації проекту «Розвиток самоорганізації населення Півдня України для реформування ЖКГ» за фінансової підтримки Національного фонду підтримки демократії (Вашингтон, США) та Фонду ім. С. Баторія (Варшава, Польща).
У заході взяли участь голова правління ФРММ Михайло Золотухін, фінансовий директор Фонду Тетяна Золотухіна, наш колега з Севастополя — голова правління Севастопольського благодійного Фонду «Соціально-екологічний союз» Олександр Лось, а також керівники громадських організацій, які перемогли в конкурсі «Розвиток самоорганізації місцевих громадянських груп Півдня Україна — 2011». Нагадаємо, що 17.10.2011 вісім кращих соціальних проектів з Миколаївської, Херсонської областей та АР Крим (див. список переможців: http://frgn.mk.ua/?page_id=2994) були відібрані конкурсною комісією ФРММ. Основним критерієм відбору стала відповідність проектів основній ідеї конкурсу — забезпеченню стабільної роботи і зміцнення організаційного потенціалу місцевих громадянських груп за рахунок ресурсної підтримки ініціатив, спрямованих на представництво прав та інтересів громадян та організаційний розвиток МГГ.
У ході заходу експерти Фонду прочитали слухачам додаткові навчальні лекції. Матеріали були максимально наближені до практичної діяльності громадських організацій. Якщо в серпні — вересні поточного року понад 60 керівників органів самоорганізації населення та об’єднань співвласників багатоквартирних будинків в ході семінару «Базові навички лідера громадської організації» отримали необхідні навички з розробки проектів з проведення кампаній представництва прав та інтересів громадян, то зараз керівництво ФРММ робило акцент на юридичних та фінансових аспектах.
Так, фінансовий директор ФРГН Т. Золотухіна у простій та зручній для сприйняття формі виклала структуру державних нормативно-правових актів і документів органів місцевого самоврядування. Далі присутнім була детально описана процедура прийняття рішень в органах місцевого самоврядування, порядок проходження документів і особливості діловодства. Такі знання вкрай необхідні лідерам громадянських груп для успішного представництва інтересів мешканців своїх територій в органах влади і дозволяють говорити з чиновниками на «їхньою мовою» — мовою нормативно-правових документів.
Ще одним атрибутом і необхідною умовою проведення успішної кампанії адвокасі є вибір правильного методу взаємодії громадськості з владою. Серед інших, лідерам МГГ пропонувалися такі способи втілення в життя своїх ініціатив, як звернення до депутатів-мажоритарників, на території обслуговування якого реалізується соціальний проект; використання такого інструменту, як публічний звіт депутата: необхідна пропозиція виноситься на слухання громадських зборів; лист в профільний департамент або управління; і, нарешті, використання інституту громадських рад при органах місцевого самоврядування (у Миколаєві це — експертно-громадську рада).
У кожного методу є свої переваги і недоліки і ті, хто постійно їх використовує, наприклад Михайло Золотухін та Олександр Мошнягул (заступники голів громадських рад Миколаєва і Херсона відповідно), поділилися своїм досвідом з молодшими громадськими лідерами. Так, керівник Причорноморського центру політичних і соціальних досліджень А. Мошнягул зазначив, що процедури прийняття рішень в органах місцевого самоврядування Херсона та Миколаєва мають деякі відмінності.
У другій частині семінару обговорювалися питання фінансового менеджменту проектів та оподаткування. Зокрема статтю 157 Податкового кодексу Україні прокоментувала фінансовий директор ФРГН Т. Золотухіна: «Грант адвокасі для об’єднань співвласників багатоквартирних будинків оподатковується, так як, згідно п. 8 ст. 157 така діяльність для ОСББ не є основною». Серед присутніх лідерів ОСББ це повідомлення викликало певне занепокоєння. Голова ОСББ «Зоря-Вознесенськ» Сергій Печериця навіть обурився: «Люди роблять для себе, і за це ще повинні податок сплачувати?!».
Ще однією важливою частиною заходу стало визначення початкового індексу організаційного розвитку учасників проекту «Розвиток самоорганізації населення Півдня України для реформування ЖКГ». Присутні лідери місцевих громадянських груп за допомогою експертів ФРММ заповнили відповідні анкети і отримали можливість самостійно виявити недоліки і «вузькі місця» у діяльності своїх організацій. Для багатьох така оцінка стане відправною точкою зростання свого авторитету. А ті, хто вже брав участь у подібних тестуваннях, ще раз порівняли свої досягнення з результатами колег з інших регіонів.
Фонд розвитку міста Миколаєва вже має досвід у проведенні заходів щодо підвищення рівня організаційного розвитку тих громадських організацій, які вже отримували гранти. Приємно відзначити, що громадські діячі не лише витрачають грантові кошти на реалізацію своїх проектів, а й розвиваються, ростуть.
Підводячи підсумки проведеного минулої п’ятниці заходу можна сказати, що кожен учасник проекту, підписавши з Фондом розвитку міста Миколаєва договір про надання безповоротної фінансової допомоги по проектних витратах, отримав не тільки фінансову підтримку, але і набір знань і навичок, необхідних для реалізації своїх намірів.
Борис Кудар,
менеджер Фонду розвитку міста Миколаєва