Ресурсний центр ГУРТ

Ресурсний центр ГУРТ
Анализ интернет сайта



free counters

Оцінити прогнозну ефективність муніципальної послуги, порівняв ціни

DSC_0900Саме цією можливістю програмно цільового метода (ПЦМ) з 2018 р. можуть скористатись громади 3-х міст обласного значення (Сєверодонецьк, Рубіжне, Лисичанськ) та Новопсковської об’єднаної територіальної громади (ОТГ), проаналізував паспорти бюджетних програм, що розміщено на офіційних сайтах місцевих громад.

Так місцеві громади Луганщини повернулись у правове поле України, почув рекомендації громадського аудиту доброчесності (цілісності) запровадження програмно-цільового методу (ПЦМ), та зайняв гідне місце у рейтингу доброчесності 21 місцевих громад 5-ти областей півдня та сходу України. Фільм щодо продукту проектута презентація результатів проекту.

Відповідні результати проекту та прогнозні ціни муніципальних послуг згідно паспортів місцевих бюджетних програм у сфері освіта обговорили 4 квітня КМЦ «Сіверський Донець» учасники підсумкового обласного прес – клубу проекту.

DSC_0938

На жаль, громадськість та засоби масової інформації часто недооцінюють проблему дотримання бюджетних процедур.

«..Ну і що з того, що місцеві урядовці не виконали якийсь наказ Мінфіну? От якби Ви когось спіймали на крадіжці бюджетних коштів..» — такі міркування доводилось чути не одного разу.

Але саме через порушення бюджетних процедур місцевим бюджетам не вдається: якісно спланувати бюджетні витрати. Платникам податків зрозуміти на скільки ефективно інвестуються їх кошти у вирішення проблем громади та городян . А значить, маємо брак довіри у громаді та потенційних інвесторів.

З метою надання допомоги у вирішенні цієї проблеми, з травня 2017 р. — до березня 2018 р., за підтримки Посольства Великої Британії в Україні, за методикою ГО «Фонд розвитку м. Миколаєва експертами громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети» проведено первинний і вторинний громадський аудит у 21 пілотних громад в 5-ти областях півдня та сходу України та супровід місцевих громад у налагодженні доброчесного (ЦІЛОСНОГО) запровадження ПЦМ.

Річна динаміка індексу доброчесності ПЦМ

Координатор проекту Михайло Золотухін (директор ГО «Фонду розвитку м. Миколаєва») вважає, що головним результатом проекту стало суттєве підвищення якості бюджетної документації та бюджетних процедур в умовах запровадження ПЦМ.

«…Якщо у 2017 р. лише м. Вознесенськ мав індекс більше 50% (74,12), то у 2018 р. вже 10 громад із 21 вже досягли цього показника. Загалом,, 100% громад із 5-ти областей, залучених до участі у проведенні громадського аудиту, мають позитивну динаміку індексу доброчесності….».

Зведений рейтинг динаміки індексу доброчесності запровадження ПЦМ у місцевих бюджетах 5 областей України – міста обласного значення  (максимальний бал -125)image6

Слід особливо відзначити результати Луганської області. Від повного ігнорування програмно- цільового методу у 2017р. місцеві громади змогли перейти до його застосування у 2018 р.  Індекси доброчесності за листопада 2017 р. збільшились від 7% до майже 50%.

Так 4 громади отримали наступні індекси доброчесності запрвалдення ПЦМ: м Рубіжне (68,44 зі 125), Северодонецьк (60,7 зі 125) Лисичанськ (57,29). Новопсковська ОТГ (58 зі 125).

Зведений рейтинг динаміки індексу доброчесності запровадження ПЦМ у місцевих бюджетах 5 областей України –  ОТГ (максимальний бал -125)image5

Вітаємо Новопсковську ОТГ (58 балів зі 125), що  ввійшла в трійку найкращих об’єднаних територіальних громад України!..»

Луганський регіональний експерт проекту Микола Шуліко додав:

«….Зараз місцеві бюджети Луганської області знаходяться в такій ситуації, в якій були бюджети інших регіонів рік тому.  І якщо зробити порівняння (наприклад, ввести номінацію «перший крок до програмно- цільового методу»), то в четвірку найбільш доброчесних міських бюджетів України ввійшли б саме три міста з нашого регіону…»

Можливості ПЦМ для оцінки ефективності муніципальних і послуг

Партнер проекту – «Громадський інститут розвитку регіональних ініціатив» (м. Сєверодонецьк) – навів практичний приклад саме такого порівняння та використання можливостей програмно- цільового методу під час презентації громадського звіту «17 питань до бюджетних програм в галузі «Освіта 2018 р»».  Ось приклад лише найбільш цікавих запитань:

  • Чому у 2018 р планується у м. Северодонецьку середньорічні витрати на одну дитину в дошкільних навчальних закладах більше на 5 тис. грн. та на одного учня середньої школи  більше на 2,5 тис. грн. ніж в інших містах?image4

2.  Чому кількість днів відвідування учнями шкіл в м. Рубіжному – 150 днів на рік, а в Лисичанську – 87?

3.  Чому середня вартість путівки на оздоровлення однієї дитини в різних містах коливається від 500 грн до 4500 грн.?

image1

«На жаль,  Головні розпорядники бюджетних коштів (тобто управління та відділи місцевих рад) не змогли своєчасно до 15 березня 2018 р. виконати вимоги Міністерства фінансів України щодо публічного представлення паспортів бюджетних програм.  Проект разом з нашим Інститутом підготували партнерську пропозицію для органів місцевої влади, громадських рад, неурядових організацій та ЗМІ щодо проведення таких представлень, публічного обговорення найбільш актуальних питань та подальшого громадського лобіювання на етапі підготовки бюджету – 2019.

Незважаючи на те, що проект закінчився ми продовжуємо працювати» — повідомив М. Шуліко, регіональний експерт проекту та заступник директора Інституту.

Прес-служби Кризового медіа-центру «Сіверський Донець», ГО «Громадський інститут регіональних ініціатив» та ГО «Фонд розвитку міста Миколаєва».

_________________________________________________________________

Прес – клуб відбувся в рамках проекту «Ефективні і доброчесні місцеві бюджети в 5 областях півдня і сходу України», який реалізує ГО «Фонд розвитку м. Миколаєва» у рамках Громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети!» при фінансовій підтримці Посольства Великобританії в Україні.

Регіональними партнерами проекту на Луганщині є: БЛ «Соціум», ГО «Громадський інститут регіональних ініціатив» за  медіа-підтримки Кризового медіа-центру «Сіверський Донець».

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>