Ресурсний центр ГУРТ

Ресурсний центр ГУРТ
Анализ интернет сайта



free counters

У Києві презентовано напрацювання проекту з впровадження антикорупційних еко-систем в громадах

   20 жовтня в УНІАН відбулась презентація напрацювань проекту «Сприяння антикорупційній реформі на місцевому рівні в Україні», який був реалізований у 8 пілотних областях – Чернігівській, Волинській, Львівській, Одеській, Миколаївській, Херсонській, Дніпропетровській, та Луганській за підтримки програми МАТРА Посольства Королівства Нідерланди. 

 

                 Презентація              Відео прес-конференції   частина 1      частина 2  

 

Розпочинаючи захід, керівник проекту Наталія Дрозд (ГО Центр Доброчин) зазначила, що метою проекту було створення сприятливого антикорупційного середовища у пілотних об’єднаних громадах Волинської, Львівської, Одеської, Херсонської, Миколаївської, Луганської, Дніпропетровської та Чернігівської областей. Це передбачає запровадження та застосування антикорупційних політик на місцевому рівні, роз’яснення діючого антикорупційного законодавства, надання ефективних публічних інструментів нагляду та підвищення антикорупційного рівня обізнаності громадян і формування антикорупційної свідомості. 

 

Монік де Хроот, перший секретар Посольства Королівства Нідерланди, передала учасникам вітальний лист, в якому зазначила, що даний проект підтримав зусилля щодо протидії корупції та посилення децентралізації на локальному рівні в об’єднаних громадах у восьми регіонах України. Також проект сприяв більшій прозорості та підзвітності в органах місцевого самоврядування та допоміг місцевим громадам цих областей стати більш самостійними та стійкими. Вона сподівається, що досвід запровадження антикорупційних еко систем в громадах, які брали участь в проекті, буде корисним і для інших громад по всій Україні. 

 

Секретар Менської міської ради Юрій Стальниченко зазначив, що Менська міська рада затвердила Антикорупційну програму на 2020-2023 роки та Порядок запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у Менській міській раді та її виконавчих органах. «Дуже важливим у Антикорупційній програмі є те, що в ній чітко виписана ідентифікація корупційних ризиків, їх виявлення, оцінка і заходи щодо їх мінімізації у Менській міській раді. Я пишаюсь тим, що нам вдалось прийняти дану програму. Антикорупційна програма лежить в основі подальших кроків для розбудови та розвитку ОТГ», — акцентував Юрій Валерійович.

 

Суть антикорупційної реформи полягає у створенні ефективної системи запобігання корупції, заснованої на громадському порядку, доброчесності та громадському нагляді. Корупція є симптомом недосконалої системи управління громадами і каральні заходи самі по собі можуть мати лише обмежений вплив на зменшення корупції. Вони повинні бути частиною всебічної стратегії для зменшення простору для корупційних дій. Саме тому належне управління, доброчесність та запобігання корупції в об’єднаних громадах є невід’ємною частиною антикорупційних реформ в Україні.

 

Протягом діяльності проекту експерти допомагали десяти громадам з пілотних областей розробляти і приймати антикорупційні програми, а також нормативно-правові акти щодо врегулювання конфлікту інтересів. На неформальних Антикорупційних кава зустрічах експерти спонукати молодь замислилися чому необхідно знизити толерантність до корупції та мотивували до свідомої участі в антикорупційної діяльності, розвінчували міфи щодо корупції та обговорювали ефективні рецепти протидії корупції. Для формування антикорупційної свідомості жителів громади та надання знань щодо шляхів запобігання корупції проводились Антикорупційні Лікбези. Це відкриті майданчики для діалогу у популярному відкритому місці громади, можливість висловити власну думку та бути почутим, а також познайомитись із цікавими людьми та знайти однодумців.

 

Якими ж були регіональні особливості? 

Експерт проекту Михайло Золотухін (ГО «Фонд розвитку м. Миколаєва») розповів, що мали саботаж середньої ланки при винесені антикорупційного пакету НПА на сесію. Вдалось добитись прийняття 2 з 4 х НПА. Є надія що все ж відбудеться його прийняття до виборів. Якщо ні, то переконаємо наступних депутатів та мера. 

Експертка проекту Ірина Гайдучик (ГО «Волинський Інститут Права») розповіла, що Смідинська громада виявилась єдиною серед територіальних громад Волині, яка погодилась працювати над створенням антикорупційної системи на старті проекту. Проте, успіх цієї діяльності не залишив байдужими і інші громади Волині, і тепер, маємо запит і від них.. Щиро віримо, що це лише старт подібної діяльності на Волині. 

 

Експерт проекту Олександр Підгорний (ГО «Чернігівський Центр Прав Людини») зазначив, що на Чернігівщині Менська та Кіптівська ОТГ активно долучились до діяльності і, зокрема, вдалось поєднати антикорупційну діяльність з питаннями екології. Також максимального залучити молодь до активностей. А партнерство з локальними ЗМІ та креативні рішення дозволили значно розшити антикорупційне інформаційне поле. 

 

Експерт проекту Олексій Андреєв (ГО «Дніпропетровський координаційно-експертний центр з питань регуляторної політики») акцентував на тому, що в Могилівській громаді було прийнято антикорупційну програму, яка мала елементи внутрішнього контроля. Реалізує цей елемент Антикорупційна рада з числа активістів громади.  А родзинкою кава-зустрічей стала організація другої їх частини у формі ділових ігор, що дозволило залучати учасників до обговорення певних проблем у більш неформальній атмосфері.     

 

Як зазначив експерт Причорноморського центру Артем Чайковський: «Кочубеївська громада інституційно дуже просунута, і для неї створення антикорупційного середовища є додатковим посиленням на шляху до процвітання. Бо «антикорупція – це модно». Програма виявилась настільки ефективною, що в громаді навіть є певні подумки трансформувати антикорупційну програму у повноцінну стратегію.

Діаметральна ситуація склалась з Вербівською громадою. Від створення, громада боролась за своє право на життя. Створення ж антикорупційного середовища для громади були тим інституційним захистом, тою можливістю показати наскільки громада відкрита й заслуговує право бути. На жаль, закінчення реформи децентралізації поховало надії вербівців на самовизначення як незалежна громада. Проте, затверджений у рамках антикорупційного середовища Статут, дозволяє мешканцям громади спробувати відстоювати свої вже за умов сільських ОСН в рамках укрупненої громади. 

 

В Одеський області експерти проекту працювали в Шабівській об’єднаній територіальній громаді Білгород-Дністровського району. Експертка проекту Олександра Калашнікова (ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення») розповіла, що особливості роботи з громадою полягали в пасивності населення, його низькому залученні до процесу прийняття управлінських рішень, розподілу бюджетних коштів. Тому зосереджували свою діяльність на просвітницьких заходах щодо антикорупційних інструментів, так і процедур локальної демократії. Значна увага приділялась периферійним населеним пунктам та роботі в старостатах. 

 

Експертка проекту Тетяна Кіріллова (ГО «Громадська ініціатива Луганщини») надала рецепт боротьби з вірусом «корупція»:

  • Дотримуйтесь правил гігієни рук та тримайте їх в чистоті! Часто мийте руки водою з милом після того, як вам запропонують вирішити ваше питання заражені вірусом.
  • Тримайте соціальну дистанцію від тих, хто чхає на антикорупційні закони.
  • Носить маску неприйняття корупції та рішучої відмови, коли перебуваєте в оточені заражених людей.
  • Ні в якому разі не йдіть на самоізоляцію після контакту з зараженим вірусом, а продезінфікуйте хворого словесним санітайзером з розчином антикорупційних запобіжників. 
  • У разі підвищення температури бажання дати хабаря, появи чхання на антикорупційні закони — звертайтесь за медичною допомогою к нам.
  • Дотримуйтесь наших рекомендацій! Міцного вам душевного здоров’я!

 

Експертка проекту Тетяна Яцків (ГО «Центр громадської адвокатури») зазначила, що антикорупційні «лікбези» проводились не тільки в адміністративному центрі громади, а також в «периферійних» населених пунктах. Особливий інтерес викликало практичне тестування систем відкритих даних під час інтерактивних майстерень, учасники консультувались після завершення навчання як їх використовувати

 

 

 

Які ж переваги для громад від прийняття антикорупційних політик:

  • Допомагають попередити порушення законодавства у сфері запобігання корупції
  • Систематизують вимоги законодавства для місцевої влади
  • Робота місцевої влади стає прозорішою
  • Громада впроваджує хороші практики врядування та є привабливою для інвесторів
  • Грантодавці підтримують проекти громади, адже вони впевнені, що інвестовані кошти не «осядуть» в кишенях чиновників
  • Мінімізують ризики притягнення до відповідальності уповноважених осіб у сфері місцевого самоврядування
  • Допомагають працівникам, депутатам місцевої ради розуміти вимоги законодавства у сфері запобігання корупції та не вчиняти порушення
  • Посилюють комунікацію та співпрацю між місцевими жителями у здійсненні антикорупційної  діяльності на місцевому рівні.

 

Чим ми корисні? 

  • Практичні матеріали – методологія Антикорупційної ЕКО системи, приклади Антикорупційних програм, НПА з конфлікту інтересів, навчальні та креативні інформаційні матеріали, тощо 
  • 10 практичних кейсів запобігання корупції в різних громадах
  • Мережа фахових громадських організацій — джерело інформації, знань, аналітики  
  • Приклад для наслідування і поширення

 

Маємо надію, що наш спільний унікальний досвід буде корисним для всіх, хто працює в дотичній сфері. 

 

Проект реалізується за підтримки програми МАТРА Посольства Королівства Нідерланди.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>