Ресурсний центр ГУРТ

Ресурсний центр ГУРТ
Анализ интернет сайтаfree counters

У Первомайську почули рекомендації громадського моніторингу фінансів освіти та пообіцяли запровадити у місті електрону систему «прозорий бюджет»

FB_IMG_1484596252523Саме це стало результатом підсумкового круглого столу проекту Благодійного фонду «САРОКА», щодо викликів прозорості та ефективності фінансування освіти у місті, що відбувся на старий Новий рік у Первомайській центральній міській бібліотеці. за участю та органів місцевого самоврядування міста.

 

У заході прийняли участь зам. міського голови Наталя Павлівна Толста, секретар первомайської міської ради Сергій Бондарчук; представники Управління освіти м. Первомайська, депутати міськради; представники громадськості, батьківських комітетів шкіл, ЗМІ та директор ГО «Фонд розвитку м. Миколаєва» Михайло Золотухін.

Директор проекту та керівник БФ «Сарока» презентували повну версію моніторингового дослідження та нагадали, а з його висновками погодився   департамент освіти і науки Миколаївської облдержадміністрації, що за результатам моніторингу у листопаді-грудні злійснив сві перевірку. Питання, які підіймалися на перевірці це:

  • ​ Добровільно-примусовий збір коштів з батьків;
  • ​ Додаткова плата прибиральницям за прибирання класів за кошти батьків;
  • ​ Не етична поведінка вчительки початкових класів Лило О.В.;
  • ​ Придбання речей, які на думку батьків не стосуються навчально-виховного процесу.

Так  по результатам перевірки було виявлено, що збір коштів з батьків проводиться хаотично та не фіксується відповідним чином (згідно нормам ведення фінансової звітності). Довести, що збір коштів проводиться примусово не вдалося так, як більшість батьків при перевірці почали відмовлятися від того, що їх примушують здавати гроші. Було також виявлено, що дійсно учні 7-9 класів сдають гроші на доплату прибиральницям, на що Удовиченко О.О. зазначила, що за бажання батьків вони можуть собі наймати прибиральницю в класи, якщо їх діти відмовляються прибирати самостійно, але все повинно бути офіційно оформлено та задокументовано, чого на даний момент в ЗОШ №5 не має.

Крім того,  за час проведення аналізу використання коштів з місцевого бюджету і зібраних батьками нами було виявлено, що з 11 загальноосвітніх шкіл міста Первомайська 2 не мають благодійного фонду школи. У всіх школах відсутні фонди класів. Батьки самостійно збирають кошти на потреби класу. Потреби визначають батьки та вчителі. Облік коштів, які збираються на потреби класу ведуть батьки. Фінансово-облікова документація у більшості класів ведеться батьками не вірно, що є чинником для виникнення корупційних дій, як працівниками школи так і батьками.

Заступник міського голови з гуманітарних питань Наталя Павлівна Толста погодилась про наявність тих проблемних питань, які висвітлив проект «Моніторинг і аналіз ефективності використання коштів громади в загальноосвітніх школах м. Первомайська». Але проблеми вирішуються, хоча і не так швидко, як би хотілося.

Представники міського Управління освіти зазначили, що перевірили особисто сайти шкіл та свій сайт і виявили, що тільки на деяких сайтах шкіл відсутня інформація про кошти виділені та використані з міського бюджету та зібрані батьками для потреб шкіл. Що ж стосується матеріальних цінностей, які купуються батьками (парти, принтери, комп’ютери та ін..), то «батьки можуть робити дарунки школі за власним бажанням, є навіть положення, щодо цього» — зазначила представник міського Управління освіти. Даний аргумент секретар міської ради прокоментував наступним чином: «Це перший крок до корупційних дій».

Секретар міської ради Сергій Бондарчук зазначив наступне: «Питання про надання публічної інформації надзвичайно делікатне, так як належним чином розпорядниками інформації наразі не виконується. Первомайська міська рада прийняла положення 12.01.2017 з уточненнями про доступ до публічної інформації, але як це положення буде працювати покаже час. Що стосується освіти, то школи також є розпорядниками публічної інформації, питання у тому, де її публікувати на своїх сайтах чи на сайті міста. Можливо дублювати. Прозорість повинна бути, на сьогоднішній день ефекту від закону про доступ до публічної інформації немає, отож потрібно посилювати ефект. Допомогти в цьому можуть громадські організації, яким місцеві органи влади можуть робити соціальні замовлення.»

Представники батьківства озвучили питання про розподілення коштів місцевого бюджету між школами та садочками. А також розподілення коштів за статтям бюджету по кожній школі. На одні статті шкільного бюджету витрачаються кошти (необхідність їх є не надто вагомою), а інші статті не дофінансовуються.

Депутат міської ради та голова комісії з гуманітарних питань Павло Момотенко прокоментував зазначені зауваження наступним чином: «По-перше, всі фонди, які існують в школах це добре. На І півріччя 2017 року буде зроблений аналіз нашою комісією усіх шкіл та садочків, буде проаналізовано їх стан. Тому, що у нас є заклади, в яких можна сказати, майже можна ставити золоті унітази, а є заклади, які знаходяться у сумному стані. Цей аналіз нам покаже, яким же чином розподіляються державні кошти. По-друге, пропозиція, що не потрібно на сайті міста викладати всю інформацію щодо бюджету освіти, потрібно просто зробити посилання для переходу на сайт освіти, для кращого та швидшого орієнтування кожного. По-третє є людський фактор у всіх вищезазначених питаннях, який також потрібно враховувати.»

Дуже цікаво прокоментувала слова депутата Наталя Павлівна: «Якщо керівник на своєму місці, то і школа в нього буде блистіть, і майже чи не золотий унітаз буде стояти, а якщо погана господарка, то в неї і сніг не відкиданий від порогу.»

Секретар міської ради Сергій Бондарчук також запропонував свою рекомендацію для батьків та представників освіти. Так як всі погодилися, що фонди шкіл це добре, а фонди класу існувати як самостійні юридичні особи фактично не можуть, то як варіант можна зробити наступним чином. У кожному класі провести засідання, даний захід запротоколювати. На засіданні обрати правління класу, також даний факт запротоколювати. З правління класу обрати одну особу для представництва класу у фонд школи. Ось такий простий рецепт для боротьби з корупцією на шкільному рівні з боку батьків.

Президент благодійного фонду «САРОКА» Наталя Сабліна завершення круглого столу подякувала всім присутнім та наголосила: «Ми зробили перші кроки на шляху до прозорості використання коштів місцевого бюджету та грошей зібраних батьками для потреб школи. Я думаю, що все ж таки, все це на сайті міста буде, і ми над цім працюємо.»

Підсумовуючі засідання круглого столу та реалізованого проекту директор ГО «Фонд розвитку міста Миколаєва» Михайло Золотухін казав: «Проблема публічності в місті Первомайську існує. Те, що сталося у місті Первомайську прорив. Тему проекту до цього ніхто тут раніше не обговорював. Обговорення подібних проектів у Миколаївській області ніде не були приємними, але саме головне, щоб прийнятий бюджет розвитку в місті Первомайську був зрозумілий і доступний кожному, коли таке станеться, то вийде дуже цікавий ефект, коли гроші до цієї громади будуть приростати. Прозорість дає збільшення інвестицій, завдяки переходу з тіні.»

Прес-служба ГО «Фонд розвитку м. Миколаєва» за матеріалами БФ «САРОКА»

________________________________________________________________________

Круглийстілвідбувся в рамках проекту на тему: «Моніторинг і аналіз ефективності використання коштівгромади в загальноосвітніх школах м. Первомайська», щореалізує БФ «САРОКА» при підтримки ГО «Фонд розвитку міста Миколаєва» за кошти NED (Вашингтон, США).

Метою проекту є підвищенняпрозоростівикористаннякоштівмісцевого бюджету та грошей зібраних батьками, як благодійнадопомога для забезпеченняякісноїсередньоїосвіти у м. Первомайську.

 

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>