ГО «Фонд розвитку міста Миколаєва» продовжує аналіз бюджету м. Миколаєва за 2017 р. В одній наших попередніх публікацій ми проаналізували доходи бюджету (http://frgn.mk.ua/?p=9542). У цій статті ми проаналізуємо структуру субвенцій (надходжень з державного бюджету), які отримав бюджет м. Миколаєва у 2017 р.
Загальний обсяг бюджету м. Миколаєва за 2017 р. склав 3 652 млн. грн. Але з чого складаються доходи міського бюджету? Згідно бюджетної класифікації доходів, існують такі види бюджетних надходжень:
- Податкові надходження. Це доходи міського бюджету, які формуються за рахунок зібраних податків на території міста.
- Неподаткові надходження. За цією статтею враховуються доходи від власності та підприємницької діяльності, адміністративні збори та платежі, доходи від некомерційної господарської діяльності, оплата за послуги бюджетних установ.
- Доходи від операцій з капіталом. У цьому розділі відображуються доходи від продажу комунального майна, прав на земельні ділянки.
- Офіційні трансферти. Тут враховуються отримані з державного бюджету перерахування у міський бюджет – т.з. субвенції.
Загальна структура доходів бюджету м. Миколаєва за 2017 р. за цими основними статтями зображена на рис. 1. Обсяг доходів від операцій з капіталом у 2017 р. становив незначну величину й на діаграмі не відображений.
Рис. 1. Загальна структура доходів бюджету м. Миколаєва у 2017 р.
Як бачимо, значну частину доходів міського бюджету складають субвенції. Прояснимо суть цього виду бюджетних доходів. Згідно Бюджетного кодексу України (ст. 2), міжбюджетні трансферти — кошти, які безоплатно і безповоротно передаються з одного бюджету до іншого; субвенції — міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному органом, який прийняв рішення про надання субвенції. Тобто субвенції – різновид міжбюджетних трансфертів, які передаються з державного бюджету до міського бюджету для фінансування певних потреб міста.
У наступному переліку ми відобразили основні види субвенцій, які отримав бюджет Миколаєва у 2017 р.:
- На виплату допомоги сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу — 521 582,30 тис. грн.
- Медична субвенція — 417 548,20 тис. грн.
- Освітня субвенція — 375 497,00 тис.грн.
- На надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот — 299 682,70 тис. грн..
- На виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях за принципом «гроші ходять за дитиною», оплату послуг із здійснення патронату над дитиною та виплату соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя — 4 552,40 тис. грн.
- Інші субвенції — 4 486,75 тис. грн.
- На надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу — 890,50 тис. грн.
У скороченому вигляді структура субвенцій до міського бюджету Миколаєва представлена на рис. 2.
Рис. 2. Структура субвенцій бюджету м. Миколаєва у 2017 р.. %
Звернемо увагу, що ми розглядаємо надходження бюджету міста Миколаєва. Скільки й на що витрачалося коштів – предмет окремої публікації.
_____________________________________________________
Аналіз міського бюджету Миколаєва, супровід Громадського бюджету здійснюється експертами громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети», зокрема ГО «Фонд розвитку міста Миколаєва», в рамках програми «Публічні бюджети від А до Я: інформування, активізація та залучення громадянського суспільства», що виконується Фондом Східна Європа у партнерстві з Фундацією польсько-української співпраці ПАУСІ за фінансової підтримки Європейського Союзу.