Ресурсний центр ГУРТ

Ресурсний центр ГУРТ
Анализ интернет сайтаfree counters

Як варто інвестувати кошти миколаївців в заходи енергозбереження ?

Саму таку дискусію ініціювала коаліція #ГромадськаПрефектура та Експертно-громадська ради виконавчого комітету Миколаївської міської ради за результатами чергового моніторингового дослідження .ГО «Фонд ініціативного розвитку»

22 травня 2020 р. відбувся в перший з серії круглих столів «Миколаївська політика енергозбереження: проблеми та рішення». Учасниками е-конференції стали 24 представників громадського експертного середовища м Миколаєва та м Херсону. 

Відео

За результатами презентації учасники експертного обговорення визнали, що міська політика енергозбереження та енергоефективності, неефективна з точки зору економічної доцільності для бюджету міста.

Обсяг бюджетних витрат на впровадження енергозберігаючих заходів, значно перевищує обсяг зекономлених фінансових ресурсів, отриманих внаслідок впровадження цих заходів. 

Для подальшого пошуку порозуміння щодо подальших спільних кроків з  посадовцями і компетентними зацікавленими сторонами на майданчику громадської дорадчої ради при міському департаменті енергоефективності. 

Анна Кашуба, Громадський префект та голова ГО «Фонд ініціативного розвитку» так прокоментувала основні висновки дослідження:

«Виявляється, що заходи з енергозбереження нічого не зберігають. 

 Обсяг бюджетних витрат на проведення політики енергозбереження значно перевищує обсяг зекономлених бюджетних коштів,  отриманих за результатами її впровадження. 

 Більшість заходів, на які щорічно витрачаються бюджетні кошти – взагалі не здатні нічого заощадити тому що:

 • По-перше,  носять просвітницький характер :

« Забезпечення діяльності відкритого консультаційного центру з питань енергозбереження»;

 • По-друге,  тільки розпочинаються, та призупиняються одразу після розробки проектно-кошторисної документації:« Реконструкція з термосанацією» 

Але може це і на краще?  За разрахунками учасників заходу,   бюджетні кошті повертаються у вигляді економії оплати на енергоносії ЗОШ 60 більше 100років : Окупність  єдиного закінченого проекту реконструкції з термосанації — 129 років.

Так згідно відповіді від Департаменту енергетики №1718/020201-40/14/20 від 30.03.20  економія бюджетних коштів склала: 

2018р. – 27189,12 грн. ( завершення робіт у 2018р.) 

2019р. — 88333,1 грн

Розрахунок окупності проекту «Реконструкція з термосанацією, у т.ч. проектні роботи» по ЗОШ № 60: 

Видатки бюджету склали —11454,02 тис.грн. 

Річна економія бюджетних коштів при існуючих тарифах – 88,333 тис. грн. 

Окупність проекту для бюджету місця 

11454,02 тис.грн./ 88,333 тис. грн.= 129,7 років 

Тобто при існуючих тарифах вкладені в проект бюджетні кошті повернуться через 129,7 років. Звичайно, динаміка збільшення  вартості енергоносіїв прискорить термін окупності проекту.

 Але розрахункова окупність проекту – 129,7 років – це навіть не довгостроковий проект. Це нескінченний проект. 

Ще 28 аналогічних  проектів знаходяться зараз на різних етапах виконання. Але якщо у них аналогічний термін окупності, чи необхідні вони нашому місту? 

Чи витримує наш бюджет таку «економію» ???? 

Чи витримає наш міський бюджет таке енергозбереження ???

 • По- третє,  взагалі за рахунок бюджетних коштів фінансується обслуговування приватної власності:«відшкодування відсоткових ставок або частини кредиту за кредитами, залученими на впровадження заходів з енергозбереження». У Миколаєві у 2019 р кошти платників податків в сумі 15 млн 570 тис грн. витрачені на обслуговування приватної власності!   Це найбільший показник з усієї України:

Загалом, ми  прийшли  до висновку, що 

 • між плануванням, виконанням та  моніторингом  результативності  політики енергозбереження у м. Миколаєві  немає логічного взаємозв’язку;
 • політика енергозбереження та енергоефективності у нашому місті   неефективна з точки зору економічної доцільності для бюджету .Обсяг бюджетних витрат на проведення політики енергозбереження значно  перевищує обсяг зекономлених бюджетних коштів,  отриманих за результатами її впровадження.»

Учасники заходи планували задати 5 питань Департаменту енергетики чиновникам. Але, нажаль посадовці проігнорували  запрошення на захід.

 

 

А саме 5 питанб до чиновників: 

 • Навіщо було проведено 114 аудитів, якщо рекомендації тільки 10 з них було впроваджені? 
 • Навіщо розпочинати 29 проектів «Реконструкція з термосанацією» , якщо тільки на 10 з них проведено енергоаудити?
 • Навіщо починати 29 проєктів «Реконструкція з термосанацією, у т.ч. проектні роботи», якщо виконано з них тільки 1?
 • Чому не можливо провести енергоаудит, а потім на тих самих об’єктах впровадити  рекомендації енергоаудиту, а потім проводити моніторинг скорочення споживання енергоносіїв та економії бюджетних коштів? 
 •  Чому не можна починати наступні проекти після того, як попередні почнуть забезпечувати скорочення споживання енергоносіїв та економії бюджетних коштів!!!

РЕКОМЕДАЦІЇ

В рамках е-конференции  обговорениі та складени   рекомендації для місцевих посадовцев:

 1. Забезпечити причинно-наслідковий  зв’язок між  плануванням, виконанням та  моніторингом  результативності впровадження заходів зенергозбереження;
 2. розробити та затвердити стратегічний  план впровадження енергозберігаючих заходів, заснований  на пріоритетності заходів, з точки зору забезпечення економії бюджетних коштів в наслідок їх реалізації;
 3. забезпечити послідовне виконання заходів шляхом включення їх в бюджетні програми наступних бюджетних періодах згідно стратегічного плану;
 4. Забезпечити прозорість бюджетної політики енергоефективності шляхом демонстрації фактичної економії енергоресурсів та бюджетних коштів у розрізі програм та заходів з енергозбереження, шляхом включення в паспорти бюджетних програм результативних показників, які демонструють річну економію споживання енергоресурсів у натуральному та грошовому виразі:

— теплопостачання, тис. Гкал/рік (%), грн.

— водопостачання, тис. куб. м/рік (%), грн.

— електроенергії, тис. кВт/рік (%), грн.

— природного газу, тис. куб. м/рік (%), грн.

 1. Поступово замінити економічно неефективні заходи, виконувані  в рамках бюджетних програм, на ті, які здатні дійсно забезпечити скорочення споживання ресурсів і економію бюджетних коштів.
 2.   Забезпечити дієвий процес оцінки ефективності енергозберігаючих заходів щодо  доцільності використання бюджетних коштів на ці заходи у наступних бюджетних періодах.
 3.   На виконання Ст. 20, 26, 28  Бюджетного кодексу України та відповідних пакетів НПА  центральних органів виконавчої влади забезпечити прозорість і підзвітність бюджетного процесу та запуск системи управління внутрішнього контролю та внутрішнього аудиту у міськвиконкомі у сферах відповідальності 3-х міських департаментів (Енергетики, енергозбереження та впровадження інноваційних технологій м. Миколаєва; Економічного розвитку, внутрішнього контролю, Фінансів), що  відповідають за:

—    Публічне представлення на бюджетних слуханнях і офіційних ресурсах виконавчих органів місцевого самоврядування фактичної економії енергоресурсів та бюджетних коштів у розрізі програм та заходів «людською мовою»;

—    Налагодження механізму впливу системи щорічної оцінки ефективності бюджетних програм на пріоритети прогнозу місцевого бюджету 2021- 2023р.; цільових і бюджетних програм і заходи бюджетних програм в у наступних бюджетних періодах та атестацію місцевих посадовців з наступними відповідними висновкам  керівництва щодо оплати праці посадовцям.

 1. Департаменту розробити механізм включення завдань та заходів енергозбереження  у цільові та бюджетні програми з точки зору показників їх економічної доцільності.  
 2.   На виконання вимог Статуту міста забезпечити дієвість таких механізмів місцевої демократії участі як громадські слухання, громадські дорадчі органи:

—  Ініціювати проведення громадських слухань з питань ефективності реалізації політики енергозбереження у м. Миколаєві за період 2017-2020 р енергетики, енергозбереження та впровадження інноваційних технологій м. Миколаєва зокрема, з використанням інформаційно-комунікативних е- технологій;

 — Створити при Департаменті енергетики, енергозбереження та впровадження інноваційних технологій громадську раду. 

Було прийнято рішення  сформувати ініціативну групу зі створення громадської ради при Департаменті енергетики, енергозбереження та впровадження інноваційних технологій.

Матеріали е-конференції:

Дослідження: Ефективність використання коштів бюджету м. Миколаєва» на міську політику енергозбереження» http://www.frgn.mk.ua/wp-content/uploads/2020/04/analitKashuba.pdf.

Реліз рекомендацій дослідження  http://frgn.mk.ua/?p=11446.;

Презентація ГО «Фонд ініціативного розвитку».

Пропозиції #ГромадськаПрефектура, що погоджені робочою нарадою Експертно- громадської ради http://frgn.mk.ua/?p=11446 

Прес — служби ГО «Фонд ініціативного розвитку та ГО «Фонд розвитку м. Миколаєва» — координатор коаліції  #ГромадськаПрефектура

Захід відбувся в рамках проекту «Аналіз доцільності бюджетних асигнувань при реалізації політики енергозбереження м. Миколаєва в період 2017-2019 р», що реалізує ГО «Фонд ініціативного розвитку» при підтримці ГО« Фонд розвитку міста Миколаєва » за кошти NED (Вашингтон, ОК, США) та в рамках діяльності коаліції «Громадська префектура».

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>